امروز پنج شنبه, 27 دی 1397 - Thu 01 17 2019

منو

پول، چراغ راه درمان است

{jcomments on}
پول، چراغ راه درمان است

مترجم: مرجان يشايايي/نگاهي به نقش مسايل مالي در مطالعات مقايسه‌اي تاثيرات درماني و به کارگيري نتايج آنها


منظور از مطالعات مقايسه‌اي تاثيرات درماني، ايجاد و ترکيب شواهدي است که فوايد و مضرات روش‌هاي متفاوت براي پيشگيري، تشخيص و درمان يک نوع بيماري خاص را با هم مقايسه کند، بر شرايط مختلف نظارت داشته باشد يا تلاش کند تا روش‌هاي درمان آن بيماري را براساس مطالعات مقايسه‌اي بهبود بخشد... اين مطالعات کمک مي‌کنند تا مصرف‌کنندگان، سياست‌گذاران بهداشت و درمان، درمانگران و کارگزاران بيمه‌ها بتوانند براي برخورداري از درمان بهتر در سطح فردي يا اجتماعي تصميماتي آگاهانه‌تر بگيرند.


مطالعات مقايسه‌اي در سال‌هاي اخير مورد توجه جدي محققان و سياست‌گذاران در مراکز علمي قرار گرفته و بودجه‌هاي هنگفتي به خود اختصاص داده‌اند. به رغم بلندپروازي‌هاي محققان در اين زمينه و بودجه‌اي که براي آن در نظر گرفته شده، براساس آخرين گزارش‌ها اين يافته‌هاي علمي در محيط‌هاي درماني به کندي به کار گرفته مي‌شوند.

مقاومت در برابر تغيير

کارشناسان براي توجيه بي‌ميلي مراکز درماني در مورد به‌کارگيري يافته‌هاي علمي براي تغيير يا اصلاح روش‌هاي درماني 5 عامل مهم را طبقه‌بندي کرده‌اند. به نظر مي‌رسد مسايل مالي از مهم‌ترين عواملي باشند که افراد و شرکت‌هاي ذينفع را وا مي‌دارند تا در برابر برخي نوآوري‌ها به خصوص نوآوري‌هايي که منافع مالي آنها را با خطر روبرو مي‌کند ايستادگي کنند. دوم؛ ابهامات موجود در نتيجه مطالعات باعث مي‌شوند در بسياري موارد نتوان به درستي تصميم‌گيري کرد.سوم؛ سوگيري‌هاي غيرعلمي در تحليل داده‌ها که با انگيزه‌هاي مختلف اتفاق مي‌افتند درستي نتايج را با ترديد روبرو مي‌کنند. چهارم؛ تحقيقات براي نيازهاي واقعي روز انجام نگرفته‌اند و پنجم آنکه بيماران و درمانگران به دلايلي مثلا عادت داشتن به روش‌هاي قديمي جاافتاده نسبت به اجراي تصميماتي که در نتيجه اين مطالعات گرفته ‌شده اشتياقي نشان نداده‌اند.

بهتر است کمي دقيق‌تر نگاه کنيم: يکي از پزشکان در اين‌باره مي‌گويد: «طرح جالبي است اما ربطي به بيماران و پرشکان در زندگي واقعي و روزمره ندارد.» او براي توضيح بهتر به تحقيقي درباره مقايسه روش‌هاي درمان کودکي که شي کوچکي مثل يک سکه را بلعيده و پيشنهاد بهترين روش اشاره مي‌کند. او مي‌گويد: «نتيجه کار شد ارائه فهرستي عريض و طويل از انواع آزمايش‌ها، اسکن و راديولوژي که از آنچه پزشکان به واقع در چنين شرايطي انجام مي‌دهند فاصله زيادي داشت. مساله اول اين بود که آيا همه بيماراني که با اين مشکل مواجه مي‌شوند به اين خدمات مفصل پزشکي دسترسي دارند يا نه و ديگر اينکه آيا بيمه هزينه اين همه آزمايش‌ براي بلعيدن يک شي کوچک را پرداخت مي‌کند؟ خلاصه اينکه کار بي‌نتيجه رها شد.»

به نظر مي‌رسيد محققان بايد براي رسيدن به يک نتيجه کاربردي روش تحقيقات را تغيير مي‌دادند. براي اين کار آنها با 50 پزشک يا ساير کارشناسان امر درمان که در گذشته سهمي در ايجاد يا تدوين يا بررسي مطالعات مقايسه‌اي داشتند يا کمک کرده بودند تا نتيجه اين مطالعات کاربردي شوند، صحبت کردند و موضوع صحبت اين بود که چرا در برخي موارد نتايج کارشناسان مطالعات مقايسه‌اي توانسته در روند عملي درمان دگرگوني ايجاد کند اما در موارد ديگر نتوانسته است. مسايل مورد بحث هم شامل درمان‌هاي فشارخون، جراحي‌هاي ستون فقرات، داروهاي ضدافسردگي، وسايل ريتم قلبي و پيوند مغز استخوان بودند. صحبت‌ها‌ بارها از سوي محققان مرور شد و در نهايت به اين نتيجه رسيدند که بسياري از مطالعات بدون توجه به نيازهاي واقعي جامعه يا شرايط خاص کاري پزشکان انجام گرفته بودند. به عنوان مثال روان‌پزشکان مايل بودند تفاوت بين درمان‌هاي مختلف بيماران رواني را در شرايطي امن و مطمئن تجربه کنند. برخي مواقع نيز براي به کار بستن روش‌هاي نو بايد در طرز فکر پزشکان و بيماران تحولي بنيادي ايجاد کرد که البته کار آساني نيست. يک نمونه آنکه يافته‌هاي اخير نسبت به تست‌هاي غربالگري سرطان پروستات ترديدي جدي ابراز مي‌کنند اما بالطبع تا اجرايي شدن روش‌هاي مناسب هنوز راه درازي باقي است. بعضي نتيجه‌گيري‌ها هم آنقدر مبهم و متنوع هستند که عملا نمي‌توانند با روش‌هاي استاندارد درمان هماهنگ شوند، اما در کل سرنخ همه صحبت‌ها به پول ختم مي‌شود. واقعيت اين است که در نظام فعلي سلامت ايالات متحده پزشکان به تطويل درمان و تجويز بيشتر تشويق مي‌شوند. سود شرکت‌هاي داروسازي و ابزار پزشکي حاصل همين روند است و هر نوع تغييري هر چند کوچک در وضعيت فعلي ممکن است براي اين شرکت‌ها به قيمت از دست دادن ميلياردها دلار تمام شود. کارشناساني که به خود جرات مخالفت با مصرف دارو يا تجهيزات جديد گران‌قيمت را دهند و يا بخواهند روند طولاني درمان بيماري‌ خاصي را کوتاه کنند بايد آماده شکست باشند يا وارد جنگي تمام‌عيار با لشکر قدرتمند شرکت‌هاي دارو و تجهيزات پزشکي شوند.


چرخه پول يا درمان موثرتر؟

دکتر جاستين، يکي از سياست‌گذاران بهداشتي، مي‌گويد: «انگيزه‌اي براي اين درگيري وجود ندارد. نظام فعلي سلامت چرخه بهتر پول را مي‌پسندد نه درمان موثرتر را.» شاهد ادعاي دکتر آنکه يکي از مطالعات نشان داد فلان قرص مدري که در قديم با قيمت کم براي بيماران فشارخوني تجويز مي‌شده از نوع فعلي با 20 برابر قيمت بهتر عمل مي‌کرده و به دليل آنکه ميليون‌ها آمريکايي مبتلا به فشار خون هستند تغييري جزيي در تجويز دارو مي‌توانست ميلياردها دلار در بودجه سلامت و درمان صرفه‌جويي کند. يافته‌هاي اين مطالعه هرگز کاملا جدي گرفته نشد. در نتيجه بيماران کمي از داروي مناسب‌تر و ارزان‌تر استفاده کردند. بودجه محدود اين مطالعه دست محققان را براي انتشار و آموزش پزشکان بسته بود و پزشکان نيز خود تمايلي براي تغيير تجويزهاي هميشگي از خود نشان ندادند. در اين ميان شرکت‌هاي داروسازي با تمام توان به ميدان آمدند. جلسات بزرگ با حضور پزشکان برپا کردند و کارشناسان را وا داشتند در قبال دستمزدهاي چشمگير درباره محسنات داروي گران‌تر در اين جلسات صحبت کنند.

با بررسي تجربه‌اي که گفته شد يا تجربيات مانند آن، در مجموع دست‌اندرکاران تحقيق به اين نتيجه رسيده‌اند که براي ورود به دنياي واقعي درمان‌هاي بهتر نبايد از جنبه‌هاي مالي غافل شوند. آنها مي‌گويند سرمايه‌گذاران بايد قانع شوند که ما بر ضد منافع آنها کار نمي‌کنيم. بايد براي حمايت از درمان‌هاي جايگزين انگيزه‌هاي مالي ارائه کنيم و از همه مهم‌تر با پيش‌بيني يک طرح همه‌جانبه، بتوانيم افق‌هاي آينده مطالعات مقايسه‌اي و اثرات درازمدت آن را به درستي ترسيم کنيم. به رغم همه دشواري‌ها، کارشناسان نسبت به آينده طرح خوشبينند. مراکز سياست‌گذاري و دولتي‌ها به تدريج نسبت به اين روند علاقه‌مندي نشان مي‌دهند و در چند سال گذشته به اين نتيجه رسيده‌اند که بايد روش‌هاي بهتري را با توجه به مطالعات مقايسه‌اي وارد بازار درمان کنند و ايده مطالعات مقايسه‌اي در سياست‌هاي درمان و بهداشت جاي خود را باز مي‌کند.

منبع: نيويورک تايمز

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشدمجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید